Shop Mobile More Submit  Join Login
Van by seyhanargun Van by seyhanargun
Bu fikir aklıma 2011 Van depreminden sonra bazı yaratıkların nefret dolu yorumlar yapmaya başlamasının ardından geldi. Yine de bir genelleme yapıyormuş gibi olmaktan çekindiğim için çizmedim. Daha sonra nefret dolu mesajların kesilmemesi, deprem vergilerinin politik çıkarlar için başka yerlerde kullanıldığının ortaya çıkması (ki çoğumuz için şaşırtıcı bir haber değil) ve siyasi olsun olmasın bir sürü organizasyonun çıkar ve kar peşinde akbabalar gibi olayın üstüne üşüşmesi üzerine çizmeden duramayacağımı anladım. Çizime başlarken benim kafamda bu illüstrasyon sadece doğuya küçümseme ve öfkeyle bakan milliyetçi küçük burjuva batılı grupla ilgiliydi, o yüzden kağıt bayrağı uzatan eli sivil olduğu belli olacak şekilde çizmeye başladım. Daha sonra bu illüstrasyonun aslında benim kafamdaki birey-devlet ilişkisini yansıttığını farkedince sivil olduğunun altı çizilen kolu hem devleti hem de sistemin kaymağını yiyen orta-büyük burjuva sınıfları aynı anda temsil edebilecek bir şekilde bir daha çizdim.

Çıkış noktam Van depremi olsa da aslında bu illüstrasyonu Van Depremi bağlamının dışında bütün dünyadaki birey-devlet ilişkisi ve aynı zamanda herhangi bir ulus devlet bünyesindeki değişik sosyal sınıfların ilişkisi üzerine bir tespit olarak görüyorum.
---
J'ai dessine cette illustration apres le seisme de Van. Mais c'est plutot une illustration sur la relation de l'etat et l'individu et aussi sur la relation de certaines classes sociaux dans un etat national.
---
I drew this illustration after the earthquake of Van but in fact it's about the relationship between the state and people internationally and also about the relationship between the social classes under a national state.


---
Blog: [link]
:iconkadox:
kadox Featured By Owner Feb 24, 2012  Professional Interface Designer
bireysellik,toplumlar,dışa vurum,birey-devlet,tespit,burjuva,bıdıbıdı vıdıvıdı
Reply
Add a Comment:
 
×Details

Submitted on
October 31, 2011
Image Size
219 KB
Resolution
1086×768
Link
Thumb
Embed

Stats

Views
291
Favourites
1 (who?)
Comments
1
Downloads
8
×